Skip to main content

Ölümüne Çalışmadan Sınav Kazanmanın 7 Gerçekçi Yolu

Ülkemizde hayatında hiç sınava girmeyen birisi varsa o da 100 yaşındadır.

Hangi kısaltmalı sınav (yks, yds, kpss, tus, ales, lys, dgs) olursa olsun kazanmak için zombi olana kadar çalışmanıza gerek yok.

Daha kısa süre daha teknik çalışarak istediğiniz sınavı kazanabilirsiniz.

Başlayalım.

1) Evet Elimizde Ne Var Görelim

Şapkamızı önümüze koyup düşünelim. Sınava ne kadar zaman var, sınavda hangi konular çıkacak, bunların ne kadarını biliyorum? Bunları tespitten sonra hangi kaynak sorusu geliyor. Çalışmaya başlamadan kaynakları iyice araştırmalıyız. Sürecin ortasında kaynak değiştirmek istemiyorsak. Büyük bir hata olur. Kaynaklar ile ilgili yorumları okuyalım, kitapçıya gidip bir elimize alıp inceleyelim. Acele etmeden en az 25-30 dakika kitabı inceleyelim. Korkmayın kızmazlar.

Kaynak seçiminde acele etmeyelim. Eğer sınava aylar varsa en az 3-4 günümüzü bunu araştırmaya ayıralım. Birini seçince de kesinlikle sonuna kadar gidelim.

2)Çökmeyecek Bir Plan Yapmak

Her öğrenci bilir ki planlar tutmaz. Sene başında yaptığımız o görkemli plan bantla yapıştırıldığı duvarda gün geçtikçe solup gider.

Ama bizim yaptığımız plan öyle olamayacak. Çünkü planımız gerçekçi olacak.

İnsan en çok kendini kandırır. Eğer bu yazıyı okuyorsan günde 5-6 saat ders çalışan bir tip değilsin. Bende değilim.

Biraz tembelsek bu aptal olduğumuz anlamına gelmiyor. Biz tekniğimizle onları yakalayacağız merak etmeyin.

Planı yaparken kendimizden beklentiyi en aza indireceğiz. Artık bunu ben bile yaparım diyeceğimiz bir zaman belirleyeceğiz. Mesela günde 1 saat.

Çok az değil mi? Size yetmez değil mi? Lütfen gaza gelmeyin. Günde 1 saat ders çalışmayı bir yaşayalım. 1 hafta böyle bir düzenli ders çalışma anımız olsun. Bu düzenli hafta bize enerji verecek.Kendimize olan güvenimizi getirecek. Beni dinleyin ilk hafta sadece 1 saat. Peki nasıl bir saat?

3)Süreyi Böl Parçala Yönet

1 Saatlik süre bile dikkati sürdürmek için uzundur. Bu yüzden bu süreyi üçe böleceğiz.

Yani 20 dakika ders 5 dakika mola.

Böylece 3 blok yaptığımızda 60 dakika ders çalışmış olacağız.

Molalarda ise odada biraz yürümek, dışarıya bakmak, mutfaktan içecek bir şeyler almak gibi kısa faaliyetlerle geçireceğiz.

Sakın 5 dakikayı sosyal medyada 15 dakikaya uzatmayalım. Zaten çalışacağımız 1 saat. Bunu bari saçmalamadan düzgün yapalım değil mi?

4) Akıllıca 1 Saat, Bazı 10 Saate Bedeldir

Ne kadar süre çalışırsak çalışalım lütfen akıllı olalım. Önümüzde kitap hayallere dalmak gerçekten büyük aptallık. Masada oturup kendimizi kandıracağımıza gezelim tozalım. Daha mantıklı bir iş yapmış oluruz. Ama hepimiz bu saflığı yapıyoruz.

Ders çalıştığımız süreden çok onun kalitesi daha önemli. Emin ol saatlerce ders çalışan o adamların kaliteli ders çalışma sürelerini ölçsek bu %30’u geçmez. Sakın onlara bakıp kendini kötü hissetme. Biz daha kralını yapacağız.

20 dakikalık blokta sıfır hayal istiyorum. Bu çok zor gelecek başta. Ama ısrar edeceğiz. Her hayale gidişte kendimizi toparlayıp tekrar derse döneceğiz. Bunun farkına varmak için sürekli kendimizle konuşabiliriz. Şuan dersteyim ders çalışıyorum. Buradayım. Bu size komik gelebilir. Ama bir kendinizi yoklayın bakalım gün için bir işle uğraşırken kaç defa hayal kurarken kendinizi buluyorsunuz.

Gece 8 saat uyuyorsak gündüz en az 10 saat hayal aleminde geziyoruz. İnanmıyorsanız gün içinde kendinizi kontrol edin. Bu gidişlerde bizim yaptığımız işi berbat yapmamıza neden oluyor.

Eğer bu yirmi dakikalık üçlü sette düşüncelere dalmadan konsantre  olabilirsek. Dağınık bir dikkatle geçirilen 4 saatten daha verimli bir iş yapmış oluruz. İşte bahsettiğim 1 saat böyle bir saat. Emin olun dersin sonunda 3-4 saat ders çalışmış gibi yorulacaksınız. Çünkü insanı yoran şey dikkati toplu tutmaktır.

Eğer 1 haftayı böyle geçirebildiyseniz setlerin sayısını arttırabilirsiniz. İkinci hafta için 2 set yani 2 saat ders çalışma iyi bir hedeftir. Bu şekilde planı bozmadığınız sürecek setleri arttırıp ideal sürenizi bulursunuz.

5) Tebrikler

Sizinle gururu duyuyorum. Odaklanmış 1 saat ders çalıştın. 5 dakikalık molaları uzatmadın. Bu başarıyı ödüllendirmemek ayıp olur.

Şimdi vicdan azabı çekmeden kendinizi ödüllendirin. Bu hediyeleri küçümsemeyin. Bunlar azalan iradenizi dolduracak.

6) İstikrar

Çalışma sürelerimizi kısa tutmamızın bir koşulu var aslında. Sürekli olmaları. Sürekli olacakları için kısa olmaları sorun oluşturmuyor.

Yani bir gün 3 saat bir gün 4 saat 2 gün boş geçirilen bir programa göre bizim her gün bırakmadan yaptığımız 1 saatlik setler daha etkili. Hiç şüpheniz olmasın. Yalnız bu 1 saatlik setler her gün yapılmazsa sistem çöker ve başarılı olmazsınız. Bu kadar net söylüyorum.

Bunun için zinciri kırma tekniğini kullanmalısın. Bir başka yazıda onu da anlatırım. İnternetten araştırarak hemen öğrenebilirsin.

7) Kontrol

Her sistem kontrol edilmemelidir. Eksiklikler neler, hatalar neler, neredeyiz.

kendimizi sürekli kontrol edeceğiz. Ama bunu her gün 1000 soru çözerek yapmayacağız. Çözebiliyoruz ve bu bizi mutlu ediyor diye aynı zorlukta 1000 tane test çözmek yalnızca kendini budala yerine koymaktır. Kendimizi denemek için hep zor soruları arayıp çözeceğiz. Zorlandığımız yerler bizi geliştirecek. Tespit ettiğimiz eksiklikleri gidererek, boşluk bırakmadan sona ilerleyeceğiz.

Özet

Kendimize uygun bir kaynakla her gün planı aksatmadan, en az süreden başlayarak dikkatimiz tam ders çalıştıktan sonra kendimizi ödüllendireceğiz. Ve kendimizi sürekli zor sorularla kontrol edip ne kadar öğrendik, nereyi az anladık. Nereden iyiyiz görüp eksiklerinizi giderceğiz.

Aranan hazinenin anahtarını verdim sana, ne yaparsan yap.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir