Skip to main content

Ders Çalışma Nefretinden Kurtulmanın 7 Yolu

Her öğrenci az veya çok ders çalışmaktan nefret eder. Bundan nasıl kurtulacağını ise çoğu bilmez.

Can sıkıntısı, yapacak bir şey olmamasının değil,
uğrunda yaşanılacak bir şey olmamasının sonucudur

Pat Mesiti

Söylemesi kolay değil mi?

Gel de Diferansiyel Denklemler dersine çalışırken bir amaç bul.

Haklısınız. Hayatta her durum için bir amaç bulmak imkansızdır. Her işe aynı şevkle girişmenizi kimse bekleyemez.

Ders çalışmaktan nefret ediyorsanız yalnız değilsiniz.

Etrafta hoşça vakit geçirecek bir sürü şey varken oturup saatlerce masa başında kitabın yazarının bile konuyu çok iyi anlamadığını düşündüğünüz bir dersi çalışmak cehennem azabıdır çoğu zaman.

Evet. Ne yapacağız?

Bu yazının sonuna geldiğinizde müthiş bir enerji patlamasıyla tourup saatlerce zevkle der çalışmayacaksınız 🙂

Ama ders çalışırken içinizden gelen o yoğun boğulma hissini azaltıp katlanabilir bir hisle ders çalışmanıza yardımcı olacak ipuçları vereceğim.

Ders çalışmaktan nefret etmekten nasıl kurtulurum?

Başlayalım.

1) Yarın Erken Kalkıp Çıkarız Kanka

Hayal edin; 5. kattaki evinize asansör olmadan 1 hafta da taşımanız gereken 20 tane kömür çuvalı var.

Bizler ne yaparız çoğunlukla? 1 hafta bu işin ıstırabınız çekerek başka işlere yönelir taşıma işini son güne bırakırız. O hafta bize zehir olur. Diğer işlerden de tat alamayız. Son gün geldiğinde bel fıtığı başlangıcı teşhisiyle günü kapatırız veya hiç yapmayıp bütün ceza ve fırçalara boyun eğeriz.

Başka bir senaryo olabilir miydi?

Mesela:

  • Her sabah ilk işimiz 2 çuvalı taşımak olsun. Öğleden sonraya kadar kendimize tatil veririz.
  • Öğleden sonrada yalnızca 1 çuval taşırız ve yarın sabaha kadar başka işimiz olmaz. Yine bütün zaman bize ait. 7 gün boyunca bu programı uygularsak son günün sabahında işimiz bitmiş olur.

Hem kendimiz parçalamadık hem de bütün işleri bitirdik.

Burada işi küçük parçalara ayırdık. Hedefimizi küçük tutarak işi ertelemenin önüne geçtik. “Topu topu 2 çuval canım” hissi oluşturduk.

Kulağa nasıl geliyor?

2) Keyif Zamanı

Küçükken evde kimse yokken markete gidip cepteki bütün parayla ortaya karışık abur cubur alıp evde tv karşısında içimiz bayılana kadar yediğimiz günü düşünün. Evet keyifliydi.

Ders çalışmak irade gerektiren bir eylem bunu tasarruflu kullanmalıyız.

Bunun için Her zorlu işin sonuna küçük bir keyifli zaman koyalım.

  • Kömür taşıma işine geri dönersek. Sabahtan taşıdığımız 2 çuvalın sonrasına mutlaka kendimizi iyi hissettirecek bize keyif verecek bir mola yerleştirmeliyiz.

O zaman diliminde işimizi bitirdiğimiz için bütün vicdan azaplarından uzak oluruz. Bu mola irademizi yenileyecektir.

3) Sonunu Getirememek

Taktikler çok güzel de derse başlasam bile devamı gelmiyor. 1-2 gün sonra fos. Diyorsanız. Biliyorum. Herkesin bildiği gibi. Kimse Rock Balboa değil.

İşlere başlayıp başlayıp devamını getiremememizin en büyük nedenlerinden birisi kendimize başlangıçta fazla yüklenmemiz ve irademizi yolun başında tüketmemizdir.

Her işe başlarken enerji tavan olur. Sonraki günlerde yavaş yavaş enerji istek merak azalır ve finito.

Böyle olmaması için ilk iki maddeyi uygulayacağız. Yani işi küçük parçalara ayırıp her iş sonrası ödül vereceğiz.

  • Bunları yaparken de kendimize fiziksel bir takvim oluşturacağız. Her gün planlanan miktar dersi çalıştığımızda bu takvimde bir günü işaretleyeceğiz. Ve bu işaretler bir zincir oluşturacak.i

Peki bu zinciri nasıl kırmayacağız?

Kendimize ödüller vererek.

“1 hafta zinciri kırmazsam 3 saat deli gibi Playstation oynayacağım.”

Ve 30 gün zinciri kırmazsanız kendinize büyük bir ödül koyun. Baba bir şey olsun. Ama kendinize dürüst olun. Zinciri kırarsanız ödül yok.

4) Anı Yaşa

Derse başlarken bütün kara düşüncelere çullanır üstümüze. Dersin hacmi gözümüzde büyüdükçe büyür. Yarının dersini de düşünürüz. Düşündükçe içimizde büyüyen o bunalım artar. Ve beklenen son, ders çalışma macerası başlamadan biter.

  • Bunun olmaması için yapılacak işin kendisine değil sürece odaklanmalıyız. O an ne kadar ders çalışacaksak o kadarlık süreye dikkatimizi vermeliyiz.

Örneğin. Bu akşam 1 saat matematik çalışacağız. Çalışmaya başlamadan, hayatım boyunca çalışacağım bütün matematik konuları düşünmeye başlarsam bunalıma girip kafamı instagram çöplüğüne sokarım. Ama oturup 1 saat matematik çalışacağım ve kalkacağım kafasıyla masama doğru yürürsem hayat daha güzel görünür ve kuşlar cıvıldamaya başlar 🙂

5) Her Şeye Rağmen Oyunda Kal

Bütün taktikleri çok güzel uyguladın ve artık masadasın. Tebrikler. %80’den daha iyisin 🙂

Nasıl masada kalacaksın?

Önceden ders çalışma geçmişi olmayan arkadaşlar için masada oturmak bile taktir edilebilir. O zaman ilk işimiz masada kalmak olmalı. Ders çalışamazsak bile başlangıçta planladığımız süre masada oturmalıyız. Kitaplar masada olsun biz istersek boş boş kitaplara bakabiliriz. Süre bitince kalkıp mola verelim.

Saçma mı geliyor kulağa? Kaçımız masaya oturduktan 5 dakika sonra derse başlamadan kaçtık?

6) Hayallerim Hayal Oldu

Bakınız. Deniz SEKİ

Derse odaklanmışım, integral konusunda aydınlanacağım an bir ışık belirdi ve motorun üstünde deniz manzaralı bir yolda saçlarımız savurarak (Saçta ektirmişim) yol alırken kendimi buldum. Saate bakıyorum 15 dakika geçmiş. Size böyle hiç olmaz biliyorum. Ben kendime yazıyorum zaten.

Bu hayal işini halletmemiz lazım. Niye hayal kurarız? Halimizden memnun değiliz.Daha mutlu bir yere kaçıyoruz. Engellemesi zor bir duygu.

  • Ders çalışırken hayallere dalmaktan kurtulmanın yolu, “O An” da olmaktır. Yani hayallere kaçan yanımızı o an da tutmaya zorlamalıyız. Dikkatimizi açık tutmalıyız. Kaçağı hissettiğimiz noktada kendimizi dürtmeli ve çalışmaya zorlamalıyız. İçimizde ki gezginle de şöyle pazarlık edelim.

“Bana 15 dakika daha ver. Molada senle güneş batımına doğru motorumuzu süreceğiz.”

7) Dikkatimi Çaldılar Hükümsüzdür

Hayallere dalmadan çalışmanın ortasına kadar geldim, her şey çok güzel gidiyor. İnanamıyorum. Ders çalışıyorum artık. Derken telefona gelen bildirim sesiyle dikkatler masadan uçup sosyal alemin içine konuyor. Acaba bu bildirim nereden geldi?

Watsapp, instagram, twiter?

Odaklanma sorunuyla alakalı burada ki ayrıntılı yazıyı okuyabilirsiniz.

İçimizde büyük merak uyandı? Ya önemli bir şeyse diye kendimize gaz veriyoruz. Ve telefonu elimize alıp İnstagram’a dalıyoruz. Bir bakmışız 20 dakika geçmiş. Ve kafamız ders kafasından çoktan çıkmış. İşte o kadar çaba boşa gitti.

  • Derse başlamadan önce bu gibi katilleri etrafımızdan uzaklaştırıyoruz. Mümkünse uçuş moduna alıyoruz. Ama kendinizi kandırmaya devam edip “Ben telefonla ders çalışabiliyorum kardeşim ya” diyebilirsiniz.
  • Bunun dışındaki dikkat dağıtıcıları da en az 2 metre uzağımıza koymalıyız.

İyi dersler.

Bu adımları uygulayabilirsek derste kalıp hedeflediğimiz süreyi başarıyla bitirebiliriz. Başarma hissi derse karşı olan tutumumuzu yumuşatacaktır. Bir kere başarabilen bunu tekrarlayabilir. Bu his bize çok iyi gelecek. Bir daha ki sefer başlamadan önce dersten eskisi kadar nefret etmediğimizi göreceğiz.

Evet. Benim tavsiyelerim bunlar. Sizin de tavsiyeleriniz varsa yorum olarak yazın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir